sprawdzian po klasie 6

21. Klasa VI miała 5 lekcji, po 45 minut każda. Ile czasu upłynęło od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej, jeśli jedna przerwa była 15-minutowa,
a pozostałe 10-minutowe? Obliczony czas wyraź w godzinach. Zapisz obliczenia i uzupełnij odpowiedź.

Przykłady dobrych prac  z arkusza

Przykład 1.

5 · 4 5 = 2 2 5 [min]
3 · 1 0 = 3 0 [min]
2 2 5 + 3 0 + 1 5 = 2 7 0 [min]
2 7 0 : 6 0 = 4 , 5

Odp. Od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej upłynęło 4,5 godz.

Przykład 2.

60 + 3 ⋅55 + 45 = 225 + 4 5 = 2 7 0
2 4 0 + 3 0 = 2 7 0
4 godz. 30 min.

Odp. Od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej upłynęło 4 i pół godz.

Przykład 3.

4 5 + 1 0 + 4 5 + 1 0 + 4 5 + 1 0 + 4 5 + 1 5 + 4 5 = 2 7 0

Odp. Od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej upłynęło 4 godz. i 30 minut.

Przykład 4.

1. lekcja 8.00 – 8.45
2. lekcja 8.55 – 9.40
3. lekcja 9.50 – 10.35
4. lekcja 10.45 – 11.30
5. lekcja 11.45 – 12.30
8.00 – 12.30 4 godz. i 30 min

Odp. Od rozpoczęcia pierwszej lekcji do końca piątej upłynęło 4 i 1/2 godz.

 

22. Prostokątna podłoga w klasie ma wymiary 6,5 m i 9 m. Jedna puszka lakieru kosztuje 15,20 zł i wystarcza na pomalowanie 10 m2 podłogi. Ile puszek lakieru trzeba kupić, żeby pomalować całą podłogę? Ile będą kosztowały? Zapisz obliczenia i uzupełnij odpowiedzi.

Przykłady dobrych prac z arkusza

Przykład 1.

a = 6,5 m
b = 9 m
P = a · b = 6,5 m · 9 m = 58,5 m2
58,5 m2: 10 m2= 5,85 ≈ 6
6 · 15,2 0 zł = 91,20 zł

Odpowiedź: Trzeba kupić 6 puszek lakieru. Będą kosztowały 91,20 zł.

Przykład 2.

a = 6,5 m
b = 9 m
6,5 m · 9 m = 58,5 m2 – 6 puszek
6 · 15,20 = 91,20 [zł]

Odpowiedź: Trzeba kupić 6 puszek lakieru. Będą kosztowały 91,20 zł.

Przykład 3.

6,5 · 9 = 58,5 [m2] ≈ 60 m2
6 · 15,20 = 91,20 [zł]

Odpowiedź: Trzeba kupić 6 puszek lakieru. Będą kosztowały 91,20 zł.

Przykład 4.

6,5 · 9 = 58,5 [m2] 1 puszka – 10 m2
– 15,20 zł 2 puszki – 20 m2– 30,40 zł
3 · 30,40 = 91,20 zł

Odpowiedź: Trzeba kupić 6 puszek lakieru. Będą kosztowały 91,20 zł.

 


Dodaj komentarz