sprawdzian po klasie 6

23. Działka przeznaczona na łąkę ma kształt równoległoboku o wymiarach podanych na rysunku. Paczka nasion trawy wystarcza na obsianie 2500 m2 działki.
Ile co najmniej takich paczek należy kupić, aby obsiać trawą tę działkę? Zapisz obliczenia i uzupełnij odpowiedź.

Przykłady poprawnych rozwiązań z arkusza:

I sposób:
120 · 75 = 9000 (m2)

9000 : 2500 = 3,6

II sposób:
120 · 75 = 9000 (m2)

2500 · 4 = 10000 (m2) 5

III sposób:

120 · 75 = 9000 (m2)

9000 – 2500 = 6500
6500 – 2500 = 4000
4000 – 2500 = 1500

IV sposób:

120 · 75 = 9000 (m2)

9000 : 2500 ≈ 4

Odpowiedź: Należy kupić co najmniej 4 paczki nasion trawy.

24. Samochód Jana zużywa 6,5 litrów paliwa na 100 km. Jeden litr paliwa kosztuje 4,80 zł. Jan zamierza pojechać samochodem z domu do stadniny oddalonej
o 40 km. Oblicz, ile będzie kosztowało paliwo na przejazd z domu do stadniny i z powrotem. Zapisz obliczenia i uzupełnij odpowiedź.

Przykłady poprawnych rozwiązań z arkusza:

I sposób:

6,5 : 100 · 80 = 5,2
5,2 · 4,80 = 24,96

II sposób:

6,5 : 100 = 0,065
0,065 · 40 = 2,6
2,6 · 4,8 = 12,48
12,48 zł · 2 = 24,96 zł

III sposób:

6,5 · 4,8 = 31,2
31,2 : 100 = 0,312
0,312 · 80 = 24,96

IV sposób:

6,5 : 10 = 0,65
0,65 ⋅8 = 5,2
5,2 ⋅ 4,80 = 24,96 zł

V sposób:

0,8 ⋅6,5 ⋅ 4,8 = 24,96

Odpowiedź: Paliwo na przejazd w obie strony będzie kosztowało 24,96 zł

 


Dodaj komentarz